Доходи і прибутки ІТ компанії
У понад 50 ВНЗ з’явиться навчальний курс «Створення й розвиток IT-продуктів»: що він передбачає
Цікаві цифри. Генерувати, вони може й генерують. :) Але спочатку треба вигадати той продукт і продати мільйонам клієнтів!
Співробітникам необхідно платити від $24 до $100 тисяч на рік в Україні.
Найняти найкращих спеціалістів можна за більшу суму від $150 до 300К на рік кожному.
Якщо працівників 10 або 100, то витрати на їх зарплату зростуть на порядки. Ще є витрати на юристів, патенти, маркетинг, рекламу і купа всього іншого від сайту, офісу(хай офіс зараз не обов’язково) до бухгалтерів, аналітиків.
Проаналізуємо дані з картинки вище. Компанія купує працю в 10 ІТ з середньою зарплатою $5000(реально від $1000 до $15000). Ці середні $5К перетворюються на річні $60К на одного і $600К витрат на оплату праці. Витрати на рекламу, залучення клієнтів, маркетинг, тощо складуть, припустимо, $300к.
На виході продуктової компанії продукт або послуги. З послугами простіше. Якщо надали десятком працівників послуг на $1 млн, то все решта після всіх витрат і податків дохід компанії.
З продуктом складніше. За $600k компанія або створить продукт за рік або ні.
Добре, пощастило, створили. І тут все залежить від того скільком клієнтам і за якою ціною компанія зможе продати продукт. Якщо продасть послуг або продукту на $1 мільйон то дохід за відніманням витрат складе $100к.
І скільки буде дохід за рік на одного з десяти працівників? $10к, або 270000 гривень!
Щоб отримати мільйон або 18 мільйонів грн доходу на одного працівника на скільки треба продати продукту?
$900к витрати на зарплату і функціонування, округлюємо до $1млн.
18 млн множимо на 10 працівників дорівнює 180 млн грн або $6.666 млн! Плюс мільйон витрат.
В кого компанія з 10 працівників генерить 7.7 млн доларів прибутку?
Якщо компанія з десятком працівників заробила $77 млн прибутку за рік, казати, що кожен працівник генерить $7.7 млн прибутку не зовсім коректно. Це марксисти так вважають. Бо в них праця створює капітал.
Насправді працівники генерять $60К(від $12к до $150к) особистих прибутків на рік.
Власники, інвестори отримують збитки або прибутки і відповідні доходи, якщо ті залишились після сплати податків з прибутку.
В ІТ індустрії створено десятки тисяч стартапів за чверть століття. З них надзвичайно успішними стали кілька тисяч. Базові речі з приблизним рівнем витрат на юристів, реєстрацію, податки в перші три роки, оптимізацію податків можна розписати. Є спеціалісти, які в цьому допоможуть. Багато хто робить на цьому бізнес(реєстрація, бухгалтерія, юридичний супровід). Допомогли б пару натяків куди копати, а куди ні.
Журналісти та медійники могли б взяти інтерв’ю про досвід створення ІТ компаній в Естонії, Польші, Іспанії, Великій Британії, США в кількох бізнес ангелів, які заснували кілька, а краще сотню компаній. Це буде корисно для спільноти. Ситуація в Україні настільки заполітизована, що журналісти обділяють увагою простих молодих мільйонерів. В фаворі політики старої генерації, мільярдери з 90-х та депутати, судді, прокурори, які весь час зашкварюються потраплянням як не аварії, так дорогим відпочинком, будівництвом розкішних будинків, купівлею нерухомості за кордоном.
Щоб знайти співробітників треба мати багато знайомств, широку мережу контактів, або доведеться співпрацювати з HR, які професійно підшукають кандидатів на вакансії.
Як найняти найкращих HR?
$24-36К в рік можуть вплинути на бажання HR, sourcer змінити компанію і почати працювати на вашу. Напишіть будь ласка свої власні очікування на ринку HR у 2022.
Коментарі
Дописати коментар